Lampy Robocze Led – czym są i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Dodano: 11.12.2023
Lampy Robocze Led – czym są i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Dioda Led – co to jest?

Współczesny rynek maszyn rolniczych dynamicznie ewoluuje, a wśród innowacji, które zyskują na popularności, znajdują się światła robocze LED. Są one nie tylko bardziej efektywne energetycznie, ale także oferują lepszą widoczność i trwałość. Dioda LED (Light Emitting Diode) to półprzewodnikowe urządzenie emitujące światło, gdy przepływa przez nie prąd elektryczny.

Jednak na co zwrócić uwagę wybierając lampy robocze LED? Przyjrzyjmy się ich kluczowym aspektom.

Jakie mamy rodzaje diod LED?

Diody LED dzielą się na kilka typów, różniących się zastosowaniem, mocą i charakterystyką światła. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz artykuł Diody LED – czym się różnią?, w którym przybliżyliśmy ten aspekt.

Światło lampy – jaki typ światła wybrać?

Wybierając odpowiedni rodzaj światła weźmy pod uwagę typ pojazdu oraz rodzaj terenu, po którym się poruszamy:

Światło skupione

idealnie nadaje się do oświetlenia długich i wąskich obszarów, zapewniając intensywne i skoncentrowane światło. Jest to doskonały wybór dla pojazdów terenowych, które wymagają silnego, dalekosiężnego oświetlenia.

Zobacz: Lampa robocza 6LED 18W - światło skupione TT.13218S

Światło rozproszone

oferuje szerszy zakres oświetlenia, ale z mniejszą intensywnością. Jest idealne dla ciężarówek pracujących w warunkach miejskich, gdzie potrzebne jest oświetlenie bliskiego zasięgu.

Zobacz: Lampa Robocza OSRAM 64LED 64 Wat rozproszona, kwadratowa TT.13364

Światła typu combo

łączą oba te typy, oferując wszechstronne rozwiązanie, które jest korzystne w różnorodnych scenariuszach motoryzacyjnych.

Zobacz: Lampa robocza 10 LED, 30 W, owalna, combo TT.13230C

 

Temperatura barwowa i Charakterystyka lampy – ważne parametry

Charakterystyka lampy

Parametr określający sposób, w jaki emitowane jest światło. Obejmuje kształt i rozmiar wiązki światła oraz jej intensywność.

Temperatura barwowa

Miara barwy światła(wyrażana w kelwinach (K)). W motoryzacji, niższe temperatury barwowe (ciepłe białe) są często używane dla komfortu i estetyki, podczas gdy wyższe temperatury (chłodne białe) oferują lepszą widoczność w niekorzystnych warunkach.

 

Inne oznaczenia i parametry lamp roboczych LED

Zanim wybierzesz światła robocze LED, ważne byś dobrze rozumiał ich oznaczenia i parametry:

 

  • Napięcie: Na lampach roboczych zawsze znajdziesz informację o napięciu, na jakim mogą pracować. Zazwyczaj jest to 12V, 24V, lub zakres np. 9V-28V. Oznacza to, że lampy działają zarówno w pojazdach z napięciem 12V (jak auta osobowe i ciągniki) jak i 24V (jak ciężarówki i niektóre maszyny rolnicze).
  • Lumeny (lm) określają jasność światła. Im więcej lumenów, tym jaśniejsze światło. Warto pamiętać, że więcej lumenów nie zawsze oznacza wyższe zużycie energii.
  • Stopień ochrony IP (np. IP67) informuje o odporności na czynniki zewnętrzne jak woda czy pył.
  • Żywotność w godzinach wskazuje, jak długo lampy będą funkcjonować przed wymianą.

 

Światła robocze LED to znacznie więcej niż nowoczesny trend w branży motoryzacyjnej, a szczególnie pojazdów rolniczych. Są one kluczowym elementem, który zwiększa bezpieczeństwo i efektywność pracy. Warto więc wybrać te, które najlepiej odpowiadają potrzebom danego pojazdu lub maszyny. Odpowiednie oświetlenie to nie tylko kwestia technologii, ale bezpieczeństwa i komfortu.

Szukając najlepszego oświetlenia, warto postawić na gwarancję najlepszej jakości, którą może zapewnić Ci asortyment sklepu tttechnology.pl. Posiadamy najlepsze oświetlenie dla maszyn rolniczych.

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Zobacz wszystkie

Instalacja elektryczna w ciągniku rolniczym - informacje i rozbudowa

Czytaj dalej

Lampy Robocze Led – czym są i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Czytaj dalej

Diody LED – czym się różnią?

Czytaj dalej